Florin Andone inscrie cu succes pentru Brighton, chiar de 1 Decembrie

Dinu
By Dinu December 2, 2018 14:29

Fotbalistul Florin Andone a jucat de 1 Decembrie pentru Brighton in campionatul Angliei si a inscris primul sau gol la echipa engleza, in meciul acesteia impotriva lui Huddersfield.

Jucatorul a inscris in minutul 71, din pasa data de Solomon March, iar primul sau gol la Brighton, echipa din care face parte din vara, a fost unul decisiv, aducand echipei sale o victorie.

Este pentru a patra oara cand Florin Andone joaca in Premier League. Golul dat cu o lovitura de cap din 6 metri a fost imposibil de evitat pentru protarul echipei Huddersfield.

Meciul de sambata din etapa a 14-a din Premier League s-a incheiat cu scorul 2-1 pentru Brighton, intr-un mod oarecum surprinzator, deoarece Huddersfield inscrie inca din primul minut al partidei. La doar 10 minute de la marcarea golului din minutul 69, atacantul roman este inlocuit de Glenn Murray.

La echipa nationala a Romaniei, Florin Andone are 21 de meciuri jucate si un gol marcat. A debutat la nationala in anul 2015, iar ultimul meci jucat pentru reprezentativa a fost la data de 14 noiembrie 2017, in meciul impotriva Olandei, care s-a incheiat cu o infrangere dureroasa pentru tricolori.

Te-ar putea interesa:  Manchester United - Chelsea Londra: Premier League, Etapa a 36-a (28 aprilie)

Transferul lui Florin Andone de la Deportivo La Coruna la Brighton & Hove Albion, din vara anului 2018 a costat 6 milioane de euro.

Dat fiind faptul ca jucatorul se afla in primul sau meci titular la Brighton, de Ziua Nationala a Romaniei, a fost un mod memorabil pentru jucator de a sarbatori centenarul Marii Uniri.

Esti interesat de advertoriale pe stirisportive.ro sau alte site-uri populare? www.seopower.ro este optiunea potrivita pentru tine. Incearca!