Dinamo, victorie spectaculoasă în Croația

CS Dinamo Bucureşti a învins-o dramatic pe PPD Zagreb cu scorul de 29-28 (15-16), miercuri seara, în deplasare, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a câştigat printr-o aruncare de la 7 metri fructificată de ucraineanul Akimenko în ultima secundă a partidei.

Croaţii au început mai bine şi au condus în prima repriză cu 4-1, 6-3, 8-5, 11-8, 12-9, dar la pauză diferenţa a fost minimă, 16-15.

PPD Zagreb s-a desprins în partea secundă la cinci goluri, 20-15 (min. 36), dar Dinamo a reuşit să revină în joc şi a egalat în min. 53, 24-24. PPD Zagreb a avut pe final 28-27, dar Dinamo a marcat ultimele două goluri ale partidei, prin Ali Zein şi Akimenko, conducând singura dată când a contat, la final.

Dinamo a reuşit astfel a doua sa victorie în grupă.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Nicuşor Negru 7 goluri, Andrii Akimenko 6, Ali Zein 3, Joao Pedro Francisco da Silva 3, Eduardo Gurbindo Martinez 3, Javier Humet Gaminde 2, Alex Pascual Garcia 1, Stanislav Kasparek 1, Ante Kuduz 1, Viaceslav Bohan 1, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 1.

Te-ar putea interesa:  România a pierdut în fața Germaniei la handbal

Khalifa Ghedbane a apărat 9 şuturi (42,86%), iar Alexandru Bucătaru a blocat 4 aruncări (20%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Zvonimir Srna 8, Timur Dibirov 8, Davor Cavar 4, Stefan Dodic 3, Csaba Leimeter 3, Luka Lovre Klarica 1, Karpo Sirotic 1.

Aljaz Panjtar a apărat 6 şuturi (25%), iar Dino Slavic a parat 3 (21,43%).

Au arbitrat islandezii Jonas Eliasson şi Anton Palsson, iar delegat EHF a fost maghiarul Balazs Soos.

Joi se vor disputa celelalte meciuri ale etapei, GOG Gudme – SC Magdeburg, Paris Saint-Germain Handball – FC Porto şi Orlen Wisla Plock – Telekom Veszprem.

Dinamo va juca următorul meci la Bucureşti, pe 24 noiembrie, cu formaţia poloneză Orlen Wisla Plock.