Sevilla – Barcelona 2-0 | Lipsa lui Messi duce la noua infrangere pentru catalani

Dinu
By Dinu January 25, 2019 12:48

In urma meciului Sevilla – Barcelona, andaluzii s-au impus cu 2-0 in partida din sferturile Cupei Spaniei.

Lipsa lui Lionel Messi, cat si a jucatorilor Luis Suarez si Philippe Coutinho in atac a fost simtita de catalani, iar in minutul 58 Sevila deschide scorul, prin mijlocasul Pablo Sarabia. Acesta inscrie printr-o pasa data de Q. Promes.

Desi in minutul 63 Valverde il inlocuieste pe Kevin-Prince Boateng cu Luis Suarez, iar in locul lui Malcom il aduce pe teren pe Coutinho, Barcelona nu reuseste sa inscrie niciun gol pana la finalul partidei.

Cu un sfert de ora inainte de final, Ben Yedder inscrie si mareste scorul pentru Sevilla, acesta dedicand golul lui Emiliano Sala, jucatorul aflat in avionul disparut de pe radar: “Pentru fratele meu. Forta Sala!”.

Cu scorul 2-0 pentru Sevilla, andaluzii au sanse de calificare in semifinale, inainte de returul care se va disputa pe Camp Nou, la data de 30 ianuarie.

Te-ar putea interesa:  Un promitator fundas central, pe listele de transferuri ale Real Madrid si Arsenal

Inca patru meciuri de disputat in sferturile de finala din Copa del Rey

In sferturile de finale ale Cupei Regelui au ramas 4 partide de jucat, dupa cum urmeaza:

Valencia – Getafe – 29 ianuarie;

Real Betis – Espanyol – 30 ianuarie;

Barcelona – Sevilla – 30 ianuarie;

Girona – Real Madrid – 31 ianuarie.

In ciuda infrangerii in partida cu Sevilla, Barcelona a castigat de 30 de ori Copa del Rey, fiind campionul cu cele mai multe titluri castigate ale competitiei spaniole. Athletic Bilbao are in palmares 23 de trofee castigate, iar Real Madrid 19, in timp ce Sevilla are doar 5 trofee castigate, ultima finala fiind castigata in anul 2010.

Esti interesat de advertoriale pe stirisportive.ro sau alte site-uri populare? www.seopower.ro este optiunea potrivita pentru tine. Incearca!